Zdravotnický kurz v Českém Těšíně

Na skautské základně se ošetřovala těžká zranění…

Za podpory města Český Těšín se ve dnech 17. – 19. dubna a 29. – 31. května 2009 uskutečnil zdravotnický kurz zakončený zkouškami. Na skautskou základnu u Těšínské přehrady se sjelo na 40 skautů a skautek z Těšína a okolnícho měst.První víkend byl věnován nejrůznějším přednáškám, které byly často vyrušeny zásahy, které byly nejrůznějšího charakteru. Jednou to byla autonehoda, jindy úraz elektrickým proudem, nebo ověšenec a šílená hysterka, která ho objevila… Účastníci si tedy zkusili ošetřování nejrozmanitejších zranění a úrazů od otevřené zlomeniny přes tonutí až po cizí tělesa v ráno (např. řídítka v bradě a další „chuťovky“). „Mrtvolky“ – tedy raněné – dělali dobrovolníci z řad skautů a roverů těšínského střediska Zlatá Orlíce. Přednášky byly zaměřeny samozřejmě nejen na zdravotní pomoc, ale i na přístup k pacientům, vodní záchranu, teorii, výbavu lékárničky atd… Přednášející byli většinou členové Skautského záchranného týmu. Druhý víkend probíhal docela podobně, ale v sobotu se všichni přemístili na krytý bazén ve Svibici, kde probíhalo školení ohledně tonutí. Vysvětlovaly se techniky vytahování z vody a přístup k tonoucímu. Po asi hodině ukázek a vysvětlování si to všichni mohli navzájem na sobě zkusit. V neděli se začalo zkoušet. Praktické zkoušky probíhaly jako „situace“, kdy zkoušení museli ošetřit všechny raněné v místnosti a, pokud možno, neudělat žádnou chybu. Po praktických zkouškách následoval test. Po napsání testu a jeho opravení, se vyhlásily výsledky a – světe, div se! – hodně lidí neprošlo. Někteří byli ještě namístě dozkoušeni ústně a pro ostatní byl vyhlášen náhradní termín, kdy měli šanci si vylepšit skóre. Kurz se všem líbíl a ohlasy byly víc než dobré. Myslím, že všichni máme dlouho na co vzpomínat.

Kurz byl realizován za podpory města Český Těšín a MŠMT. Děkujeme.

Markéta Alföldiová – Muška

1 komentář k příspěvku “Zdravotnický kurz v Českém Těšíně”


 1. 1 Kaniak Jan Led 2nd, 2010 at 14.46

  Kurz sice probihal skvele, ale dekter dodnes nemam…?! :)

Napište komentář
Slideshow


  Novinky emailem


  Přihlašte se k odběru novinek zadáním jména a emailové adresy.


  Statistika  TOPlist


(c) Junák - svaz skautů a skautek ČR, Moravskoslezský kraj 2008 | web by Cobra | RSS příspěvků a RSS komentářů

PageRank Seznam S-Rank