Vyjádření realizačního týmu k průběhu rekonstrukce Ivančeny

V poslední době takřka denně zveřejňujeme zejména na facebooku nějakou novinku – zprávu, fotku, filmeček apod., kterou se snažíme průběžně a co nejpodrobněji informovat veřejnost o aktuálním dění kolem mohyly a její rekonstrukce.

Přesto se ukazuje, že ne všem jsou jasné všechny detaily z jejího zákulisí, a tak píšeme toto krátké shrnutí, které snad zodpoví většinu dotazů a aspoň trochu zabrání nejrůznějším zvoláním, steskům a výzvám, které jsou vůči nám vedeny zejména na veřejných fórech.

Rekonstrukce mohyly byla zahájena o víkendu 6.-8.5.2016, kdy skupina cca 30 brigádníků začala rozebírat stávající mohylu a chystat základy pro její novou podobu – kaskády, zídky – jak kdo chce. Výkopy provedené bagrem byly postupně zaplňovány kameny, které byly vytříděné jak z materiálu, který bagr přímo vykopal ze země (bylo jich velmi, velmi mnoho), tak z průběžně rozebírané mohyly. Jednoduše řečeno, jsou kameny tříděny podle velikosti, tvaru a jakési řekněme zdobnosti a podle toho jsou dále využívány – ke stavbě zídek, vyplnění zídek, dokumentaci a následnému umístění do zídek apod.

Ke kamenům bychom rádi zveřejnili naše stanovisko, že postupujeme zejména podle pravidla „všechny kameny z mohyly jsou si rovny“ tj. o jejich novém umístění nerozhoduje ani tak to, zda jde o žulovou desku popsanou zlatým písmem a nebo malý kamínek pocházející zjevně z nějaké mořské pláže, ale jeho využití v novém tvaru. Skladné kameny (ploché kameny s rovnou hranou apod.) jsou využity v rámci konstrukce zídky, neskladné (valouny) v rámci jejich výplně. Jedinou výjimku tvoří tzv. základní kámen, který by měl být umístěn do menší mohyly s křížem, které budou rovněž v průběhu prací „nově“ vystavěny.

Důležité je také podotknout, že více než 90% objemu mohyly tvoří zcela anonymní kameny pocházející bezpochyby z Ivančeny a okolí.

Stavba zídek probíhá tzv. nasucho tj. není k ní využíváno ani betonu nebo malty, ale pouze zručnosti mistrů kameníků, kteří se nám po celou dobu snaží předat kus svého umění. Zídky jsou průběžně prosypávány kamennou drtí, která celý korpus zpevňuje, terén za nimi je dorovnávám hlínou pocházející z výkopů a mohyly.

Fyzickou práci o víkendech, tedy ve svém volném čase, odvádějí zejména skauti a skautky z oddílů Moravskoslezského kraje. Všichni zúčastnění odvádějí svou práci zdarma, odměnou je jim jen skautský šátek vytvořený pro tuto příležitost a pocit z dobře odvedené práce. Ze strany organizátorů je zajištěna pouze strava, dle vývoje rozpočtu bude rozhodnuto o proplacení cestovních náhrad brigádníkům. Náš odhad celkových nákladů rekonstrukčních prací se v současnosti pohybuje okolo 350 tis. Kč.

K veškerým aktivitám spojeným s rekonstrukcí máme samozřejmě souhlas příslušných orgánů, což mimo jiné zahrnuje souhlasy CHKO Beskydy, Lesů ČR i dotčených obcí s tábořením (včetně rozdělávání ohně) a povolení k vjezdu motorových vozidel. Průběh prací zahrnuje také biologický dozor, který dohlíží na dodržování pravidel CHKO Beskydy zejména ve vztahu ke chráněným druhům živočichů i rostlin vyskytujícím se na Ivančeně.

V současnosti to vypadá, že původní plán čtyř pracovních víkendů bude navýšen o další dvě pracovní soboty. Nacházíme se tedy zhruba v polovině rekonstrukčních prací. Z našich vlastních dojmů, reakcí brigádníků i náhodných kolemjdoucích a dokonce i reakcí na sociálních sítích si troufáme říci, že naše konání je správné a naše předsevzetí splníme. Připomeňme, že na prvopočátku všeho stál fakt, že se mohyla hroutí a je potřeba ji rekonstruovat. A to tak, aby vzniklo důstojné místo, které i do budoucna umožnění uctění památky padlých skautů tradičním výstupem na Ivančenu a přiložením kamene k mohyle, a aby si toto místo maximální možnou měrou zbudovali skauti vlastními silami. A to se plní.

2 komentářů k příspěvku “Vyjádření realizačního týmu k průběhu rekonstrukce Ivančeny”


 1. 1 Šaman Kvě 25th, 2016 at 3.34

  <!--texy-->Tak jsme přestavovali mohylu my, staří skauti.

  https://www.youtube.com/watch?…

 2. 2 Slávka Kvě 30th, 2016 at 10.59

  <!--texy-->Nová podoba Ivančeny je krásná a důstojná. Nenechejte se otrávit nepřejícími. Držím palce.

Napište komentář
Slideshow


  Novinky emailem


  Přihlašte se k odběru novinek zadáním jména a emailové adresy.


  Statistika  TOPlist


(c) Junák - svaz skautů a skautek ČR, Moravskoslezský kraj 2008 | web by Cobra | RSS příspěvků a RSS komentářů

PageRank Seznam S-Rank