SKAUTING – PARTA A PŘÍLEŽITOST


Skauting staví před člověka příležitosti:
 • Být členem týmu, mít kamarády
 • Prožívat život naplno, žít dynamicky, aktivně, zábavně, zajímavě
 • Rozvíjet se, růst
 • Pomáhat světu kolem sebe k rozvoji
 • Hledat směr pro svůj život

Skauting, to jsou dvě základní věci – dobrá parta a dobrá příležitost. Jednak skupina lidí, přátel, kamarádů – jednak příležitost žít život dynamicky DSC_0009a smysluplně. Skauting je celosvětově největší výchovné hnutí pro děti a mladé lidi. Umožňuje jim žít a dělat věci společně a staví před ně příležitosti, které jsou zároveň zábavou, hrou – a zároveň způsobem, jak poznávat nové věci. Skauting dává do života řadu sociálních dovedností – schopnost mluvit před lidmi a schopnost naslouchat, schopnost být otevřený vůči druhým, schopnost spolupracovat. Skauting učí umět se o sebe postarat, brát život do vlastních rukou, postavit se na vlastní nohy, převzít odpovědnost za to, co se se mnou a s mým životem děje. Ve skautingu se lidé učí hledat smysluplnost toho, co dělají – kam nasměrovat svůj život a proč. Skauting je příležitost vstoupit do dospělosti jako člověk, který ví o svých kvalitách i o tom, proč nebýt sám, proč být součástí týmu. Člověk, který ví, co chce, a aktivně jde za tím. Člověk, který může být pilířem společnosti. Ve skautingu si člověk sáhne na GPSku, foťák, učí se dělat reportáže, slaňovat skály, vařit i sjíždět vodu na raftech. Ale to není důležité. Důležité je, co se člověk učí mimochodem přitom – že má cenu se o něco snažit. Že má cenu se zapojit. Že má cenu spolupracovat. Že má cenu být součástí věcí, ne pozorovatelem…

Junák – Moravskoslezský kraj je vyšší organizační jednotkou Junáka. Byl založen v roce 2000. Na jeho území se nachází 6 okresů a 43 skautských středisek. Junák – Moravskoslezský kraj má asi 4 700 členů a je tak čtvrtým největším junáckým krajem v České republice.

Úkolem junáckého kraje je především:

 1. podpora skautské výchovy dětí a mládeže na území kraje, zvyšování její úrovně a kvality,
 2. poskytování zázemí pro činnost junáckých okresů i středisek a podpora jejich vedení,
 3. sdružování, organizování a řízení okresů.

 

Nejvyšším orgánem junáckého kraje je sněm, který se schází jednou za 3 roky. Vrcholným orgánem mezi sněmy je krajská rada. KRJ dále může jmenovat zpravodaje či poradní komise pro určitou oblast své činnosti. Kontrolním orgánem je revizní komise kraje.


Slideshow


  Novinky emailem


  Přihlašte se k odběru novinek zadáním jména a emailové adresy.


  Statistika  TOPlist


(c) Junák - svaz skautů a skautek ČR, Moravskoslezský kraj 2008 | web by Cobra | RSS příspěvků a RSS komentářů

PageRank Seznam S-Rank